paria soleimaniسوال: نقش دروس عمومی و مخصوصا عربی در رتبه آزمون های آزمایشی چقدر است؟
پاسخ: مسلما با توجه به اینکه بنده در گروه آزمایشی منحصراً زبان شرکت میکنم، نقش دروس عمومی غیر قابل انکار است. کوچک ترین افت و خیزی در درصدها، تراز را به شدت بالا و پایین میبرد. دربین دروس عمومی، قدرت درس عربی در افزایش تراز بسیار بالاست، از این رو کنار گذاشتن عربی یا نادیده گرفتن این درس میتواند لطمه بزرگی به داوطلبین بزند.

 
سؤال: چه پیشنهادی در مطالعه درس عربی به کنکوری ها دارید؟
پاسخ: قبلا هم اشاره کردم که عربی درس تکنیکی است. عربی را از پایه شروع کنید، تکنیک ها را بیاموزید، و شروع به تمرین و تست زنی کنید. درست است که عربی مبحث به مبحث است، اما این نکته را فراموش نکنید که برای حل یک تست باید تمام اندوخته هایتان را به کار گیرید. پس از مرور غافل نشوید.

 
سؤال: خواندن لغت چقدر در فراگیری عربی به شما کمک میکند؟ و آیا اصلا تاثیر گذار است؟
پاسخ: قطعا. لغت در درس عربی همه چیز است. لغت در عربی یعنی توانایی تشخیص اسم و فعل. یعنی  تست های درک مطلب مثل موم میشوند در دست. یعنی تست های ترجمه مثل آب خوردن میشوند. توجه استاد تاجبخش به لغت تحسین برانگیز است. کمتر دبیری در عربی است که اینقدر بر واژگان اهمیت دهد و در قالب یک برنامه و پرسش های مکرر تمام واژگان هر سه کتاب عربی را پوشش دهد.

 
سؤال:  شرکت در کلاسهای عربی استاد عمار تاج بخش چقدر در درصد درس عربی تاثیرگذار است؟
پاسخ: عربی یک زبان است، اما اینکه یادگیری این زبان را با یادگیری زبان های دیگر که بعضا با خود آموزی هم میتوان در آنها پیشرفت کرد، مقایسه کرد، اشتباه فاحشی خواهد بود. عربی درس تکنیکی است، و استاد تاجبخش به خوبی سرنخ تمام این تکنیک ها را در دست دانش آموز میگذارد.

 

سؤال: در خصوص کتابهای عربی استاد تاج بخش چه نظری دارید؟
پاسخ: در مرحله اول باید درباره کتاب عربی به سبک عمار که درحقیقت جزوه ایشان در قالب یک کتاب  است، صحبت کنم. در یک کلام، هوشمندانه. تک تک نمونه تست های بعد از درسنامه ها در این کتاب، تمام نکات آن مبحث را پوشش میدهد و هیچ نکته ای را باقی نمیگذارد که باعث تشویش دانش آموز هنگام برخورد با آن ها در آزمون ها و تست های دیگر شود. تست های هر مبحث تیپ بندی شده که به دسته بندی مطالب در ذهن کمک میکند. در رابطه با کتاب عربی جامع هم میتوانم بگویم تمامی نیاز یک دانش آموز به تست زدن در عربی را رفع می کند. در  پاسخ های تشریحی آن، چه بسا یه نکته بارها و بارها گفته شده که به تثبیت مطالب در ذهن کمک میکند. و اما درباره کتاب واژه نامه عربی. به جرات میتوان گفت، بهترین شیوه یادگیری لغت در آن به کار رفته. یادگیری لغت در قالب جمله و مثال. و این یک موضوع غیر قابل انکار در بین صاحب نظران یادگیری زبان است.

 
سؤال: میانگین درصد عربی شما در آزمونها چقدر است؟
پاسخ: جدای از درصد نه چندان رضایتمندانه ام در یک آزمون که به دلیل کم کاری شخص خودم بود، میانگین درصد بنده در عربی، ۸۷ است.

 

 

سؤال: فکر میکنید در کنکور چه رتبه ای کسب خواهید کرد؟
پاسخ: ( با خنده ) هنوز برای تخمین رتبه خیلی زود است. تنها کاری که میتوانم بکنم تلاش است، نتیجه در دستان خداست.

 

و اما سخن آخر:

درآخر از استاد تاج بخش بابت تمام دلسوزی ها، راهنمایی ها و پاسخگویی متعهدانه ایشان کمال سپاسگزاری را دارم و برای همه داوطلبان کنکور، موفقیت آرزو میکنم…

پریا سلیمانی

 

دیدگاه ها بسته شده است